Akcja ekologiczna

1W dniu 24 września pod świetlicą wiejską Krzeczyna Małego o godzinie 10,00 zebrali się uczestnicy akcji pn.: ”O naszą Gminę dbamy i ją razem sprzątamy” w składzie:

 1. Urszula Jankowiak
 2. Maria Krycka z wnuczka Wiktorią Klaudel
 3. Gabryela i Ryszard Razowscy
 4. Bogusława Trojanowska
 5.  Beata Werbna
 6. Godzic Józef z wnukami: Anią i Szymonem Urbaniak
 7. Wanda i Stanisław Radzikowscy
 8. Barbara Krycka
 9. Lidia Cesarz
 10. Anna i Tymon Kryccy
 11. Jula i Ala Werbne

Razem przybyło 18 osób w tym 6-ro dzieci. Co prawda parę osób się spóźniło, ale później nadrobili to swoim zaangażowaniem przy zbieraniu śmieci.

Odpowiedzialną za całą akcję została sołtys Lidia Cesarz.

Pani sołtys rozdała uczestnikom rękawice ochronne oraz worki na odpady pobrane z Urzędu Gminy, mieszkańcy przynieśli również ze sobą narzędzia pomocnicze jak grabie i łopaty.

Akcja rozpoczęła się od przejścia wzdłuż drogi gminnej nr 932, tj. od świetlicy wiejskiej w kierunku Lubina. Dzieci ochoczo przystąpiły do przeszukania terenu, zaglądały pod każdy krzak i zarośla. Ich trud bardzo się opłacił, podczas przejścia zebrano 12 worków odpadów głównie butelek szklanych, plastikowych, opon i rur. Następnie po krótkiej przerwie, podczas której pani sołtys rozdała uczestnikom napoje i słodycze uczestnicy przeszli na drogę nr 132 powyżej posesji nr 34c.

Pośród krzaków i zarośli znaleziono w większości bardzo dużo odpadów plastikowych pochodzących z nadwozi samochodowych, butelek szklanych, starych ubrań.

Tu również zebrano dużo odpadów, pośród których znaleziono między innymi sztuczna choinkę, stare ubrania, dużą oponę od traktora i dużo części plastikowych samochodowych. Razem zebrano 13 worków odpadów.

Pogoda nam dopisała, wszyscy się świetnie bawili. Podczas zbierania śmieci pani sołtys zaplanowała krótka przerwę na odpoczynek i mały QUIZ Ekologiczny na temat segregacji odpadów. Były też słodkie nagrody. Dzieci i dorośli wykazali się dużą wiedzą i praktyką w zakresie segregacji odpadów i zmniejszania ich wytwarzania.

Największą aktywność wykazały dzieci, które ochoczo odpowiadały na zadane pytania, bezbłędnie udzielały odpowiedzi i nie dawały czasu dorosłym na zdobycie słodkich nagród. Co zostało uwieńczone na zdjęciach wykonywanych przez uczestników akcji.

Na zakończenie pani sołtys ogłosiła konkurs plastyczny dla najmłodszych uczestników na temat segregacji odpadów oraz hasła promujące ekologię. Wszystkie dzieci wykonały plakaty z hasłami promującymi ekologiczną segregację odpadów, ich prace załączone są w niniejszej dokumentacji z przeprowadzonej akcji ekologicznej w Krzeczynie Małym jak również krótki wiersz ułożony prze Barbarę Krycką.

Wszyscy uczestnicy akcji zadeklarowali uczestnictwo w następnych czynach społecznych naszego Sołectwa. Na koniec pani sołtys rozdała uczestnikom gadżety ufundowane przez Urząd Gminy, dzieci otrzymały kolorowe plecaczki i długopisy a dorośli torby lniane i długopisy.

Cała akcja zakończyła się o godzinie 13:00 po czym wszyscy rozeszli się w poczuciu dobrze wykonanego zadania i zadowoleni, że nasza miejscowość od teraz jest o wiele czystsza i ładniejsza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.